Slavnosti Romerías na Tenerife

Slavnosti Romerías na Tenerife

Slavnosti Romerías jsou takovou směsí křesťanských a pohanských oslav pocházejících z dob Guančů, částečně jsou místní poutí a oslavou sklizně. Nicméně představit si, jak to chodí bez toho, aby člověk nějakou z Romerías viděl, je tak trochu nemožné.

Asi nejkrásnější je Romería v La Orotavě, která je největší na celém Tenerife. Místní náměstí je vyzdobené a jeho část je pokrytá velkým obrazem z okvětních lístků a barevného písku. Každá slavnost má svoje zvláštnosti, ale také mají jedno společné.

Vesnicí nebo městečkem projíždějí nádherně vyzdobené vozy tažené koňmi nebo voli, ze kterých lidé rozdávají drobné místní dobroty. Úplně nejčastěji je to gofio amasado, na které můžete najít recept zde http://www.el-gofio.cz/recepty/amasado/. Často také dostanete chléb s chorizem a také výborné místní červené víno. Kanárské víno je kapitola sama pro sebe, je úplně jiné, než moravské víno díky sopečné půdě, na které hrozny rostou. Nejčastěji dostanete ochutnat červené víno přímo z dubových sudů. Jen nezapomínejte, že jste na Kanárských ostrovech pod celkem prudkým sluncem, které rozpumpuje alkohol do celého těla.

Romería v La Orotavě začíná v horní části města, pokračuje kolem starého mlýna na gofio a končí na náměstí. V čele procesí jedou královny slavnosti na velbloudech, za nimi pomalu jedou vozy vyzdobené květinami, vybavením ze statku, některé vozy jsou rafinovaně vyzdobené například do podoby lodě. Fantazii se meze nekladou. Mezi vozy jdou vesničané, po pár krocích tančí místní tance a z vozů létá drobné pohoštění a víno teče proudem. Celá slavnost, než celé procesí dojede na konec trvá kolem tří hodin.

 

Romerías na Tenerife je něco, co by měl vidět a zažít každý návštěvník ostrova

 

Kdy se Romerías na Tenerife konají?

San Marcos, Tegueste – nejbližší neděle k 25. dubnu
San Isidro, Los Realejos – poslední neděle v květnu
Las Mercedes, La Laguna – poslední neděle v květnu
San Isidro, La Orotava – neděle po svátku Slavnosti Těla a Krve Páně (Corpus Christi)
San Antonio de Padua, Granadilla – v prvních dvou červnových týdnech
San Benito, La Laguna – druhá neděle v červenci
Nuestra Señora de la Esperanza, El Rosario – první neděle v srpnu
San Roque, Garachico – 16. srpna
San Agustín, Arafo – poslední sobota v srpnu
Nuestra Señora del Socorro, Güímar – 7. října