Gofio Amasado

Gofio Amasado

Tradiční kanárský dezert, který se podává při slavnostních příležitostech

Gofio Amasado je něco, bez čeho si Kanářané nedokáží představit rodinné i jiné slavnosti, často ho také můžete dostat jako předkrm v tradiční kanárské restauraci.

Nejčastěji se s ním ale můžete potkat a také ho zdarma ochutnat na různých místních slavnostech. Ty nejoblíbenější a největší se konají na Tenerife v La Orotavě v neděli po svátku Slavnosti Těla a Krve Páně (Corpus Christi). Další slavnosti se na Tenerife konají od dubna do srpna. Podívejte se na náš příspěvek o Romerías. http://www.el-gofio.cz/slavnosti-romerias-tenerife/

Právě na těchto slavnostech lidé rozdávají z vyzdobených vozů různé malé dobroty, jako amasado nebo chléb se salámem chorizo. Často také rozlévají na ochutnání výborné místní červené víno. Kanárská vína rozhodně stojí za vyzkoušení, protože jsou chuťově velmi odlišné od českých i jiných evropských díky svému terroir, tedy půdě a prostředí, kde hrozny rostou.

Postup:

Batáty nebo brambory uvaříme a rozmačkáme je vidličkou. Gofio smícháme s medem, rozemletými mandlemi, hrozinkami a uvařenými bramborami. Vznikne nám poměrně hustá hmota. Vytvoříme z ní váleček o průměru asi 5 centimetrů, zabalíme ho do folie a necháme zhruba dvě hodiny odležet v lednici. Poté amasado nakrájíme na plátky.

 

Děkujeme za vyzkoušení a nafocení www.mamincinyrecepty.cz

 

Ingredience
2 sladké nebo obyčejné brambory
150 ml medu
cca 250 gramů gofia (podle toho, jak máte tekutý med)
100 gramů opražených a rozemletých mandlí
hrst hrozinek
Čas na přípravu
Doba vaření
20 min
120 min
Email this to someoneShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter